אומנות פרימת הצמר

חיינו יכולים להידמות לכדור צמר סבוך, כשחוויות קשות וזיכרונות טראומטיים הופכים אותו למבולגן, דהוי, מלא קשרים. ככה הרגישה בחורה צעירה שהגיעה אלי לקליניקה עם חרדות קשות, מצוקה רגשית, דימוי עצמי נמוך, קשיי נשימה, כאבי ראש ותקשורת משובשת במערכות היחסים הקרובות שלה.

קרא עוד  

NLP ככלי להתמודדות עם רגשות שליליים בקרב מטפלים בבן משפחה חולה - חלק 2

במהלך הטיפול בבן משפחה חולה עשויים להתעורר רגשות שליליים, כגון בושה, תסכול וכעס בקרב המטפלים. רגשות אלו יכולים להשפיע לרעה על בריאותם הנפשית והפיזית ועל הקשר שלהם עם בן המשפחה החולה. גישת ה-NLP, המתמקדת בקשר בין מוח, שפה והתנהגות, מציעה מגוון כלים להתמודדות עם רגשות שליליים ואתגרים טיפוליים בצורה מיטבית

קרא עוד  

רגשות מורכבים במהלך טיפול בבן משפחה חולה - חלק 1

טיפול בבן משפחה חולה הוא משימה מורכבת, מאתגרת ומטלטלת רגשית. המטפלים נדרשים להשקיע זמן, מאמץ ומשאבים רבים, לעיתים קרובות על חשבון חייהם האישיים. הלחץ הרב והאחריות הכבדה עלולים להוביל להתפתחות של רגשות מורכבים ועוצמתיים, כמו בושה, תסכול וכעס.

קרא עוד  

מפגשים בקליניקה - סיפור בלשי

אם צפיתם בסרטים וסדרות טלויזיה בלשיות בטח הבחנתם ב"לוח עדויות" (evidence board) כמוטיב חוזר בהם. הבלש החוקר תעלומה כלשהי נועץ קולאז' תמונות וקטעי עיתונות על לוח חלק, ובאמצעות חוט מתחיל לקשר ביניהם עד שלבסוף, כשהלוח מלא בעדויות מחוברות זו לזו, מתגלה הפתרון לתעלומה.

קרא עוד  

מטפלים בחגים: אתגרים וההתמודדות עמם

בעוד שעונת החגים מקושרת לעתים קרובות עם שמחה, חגיגה ומשפחתיות, היא יכולה להיות תקופה מאתגרת במיוחד עבור מטפלים בבן משפחה חולה. האיזון בין אחריות הטיפול לבין המאפיינים הייחודיים של תקופת החגים יכול להיות מתיש רגשית וגופנית. מהם האתגרים עמם מתמודדים המטפלים בבן משפחה חולה בתקופה זו, ומהן האפשרויות העומדות לרשותם?

קרא עוד  

ממלחמה במחלה לחמלה וחלום - מה עובר מי שמטפל בבן משפחה חולה

לא פשוט לסעוד בן משפחה בעת מחלה. אנשים נוטים להשתמש במילה "מלחמה", כשהם מתארים את התקופה הזו. מעבר לקשיים תפעוליים והבירוקרטיה המתלווה אליהם, הם נאלצים להתמודד גם עם אתגרים רגשיים מתמשכים.

קרא עוד  

פתאום באמצע החיים

"המרתון" של רוב בני האדם בעיקר בעולם המערבי, שכולל רכישת השכלה, בניית קריירה, בית ומשפחה והתמרון ביניהם, יכול להביא לידי שחיקה. ואז, בנקודה מסוימת, כשמסתכלים לאחור על כל הקילומטרז' שנצבר בדרך, תוהים האם זה בכלל המסלול הנכון.

קרא עוד  

מי מטפל במטפל

לעיתים קרובות בני המשפחה המטפלים בחולה מרגישים "שקופים" בעיני המערכת, שכן החולה הוא זה שנמצא במוקד תשומת הלב, הרגשתו היא מעניינו של הצוות הרפואי ואילו מצבם של בני המשפחה המטפלים בו נדחק הצידה.

קרא עוד  

הצפת רגשות

שמתם לב שאנשים משתמשים בביטויים ומשפטים הקשורים לעולם המים כשהם מדברים על רגשותיהם בהקשרים שונים? הצפת רגשות, תחושת טביעה, "להחזיק את הראש מעל המים", "יש הרבה דגים בים", "מים שקטים חודרים עמוק", "הגיעו מים עד נפש" הן דוגמאות שכיחות

קרא עוד  

שפת האהבה

לכל אדם "שפת אהבה" אופיינית לו, שבה הוא משתמש בתקשורת הזוגית שלו. כשבני זוג מדברים באותה שפה, התקשורת הרמונית וזורמת. אך מה קורה כשבני זוג מדברים בשפות אהבה שונות?

קרא עוד  

להתגרש זה כואב גם כשאין ילדים

אין לנו ילדים משותפים, אבל האם זה בהכרח קל יותר כמו שכולם אומרים? ומה אם לי זה עדיין כואב מאד? החלום שלי לזוגיות ומשפחה התנפץ לרסיסים. האם יתכן שבזבזתי את כל הזמן לחינם? האם אי פעם אמצא שוב זוגיות ואקים משפחה?

קרא עוד  

זה שעזב וזה שנעזב

למי כואב יותר? זה שנפרד או זה שנפרדו ממנו? אם עזבת - מה זה אומר עליך שאתה בחרת להפרד? אם נעזבת - מה זה אומר עליך שבחרו להפרד ממך?

קרא עוד