עולמו הפנימי של "הילד שסירב לגדול"

פיטר פן הגיע לקליניקה שלי לאחר שנים ארוכות של קשיים בניהול מערכות יחסים קרובות וארוכות טווח. למרות החיוך הקבוע על פניו התברר די במהירות, כי פיטר מתמודד עם אתגרים בתחום הרגשי והבין אישי. כבר בפגישות הראשונות עלו טראומות מהילדות המוקדמת של פיטר, שהותירו בו חותם עמוק. הוא נולד להורים, שנטשו אותו בגיל צעיר. הוא חווה התעלמות רגשית וחוסר יכולת לקשור קשרים בטוחים עם דמויות משמעותיות בחייו.

קרא עוד  

המלכוד של בת הים הקטנה

אחרי שעזרתי לפינוקיו להשאיר את השקרים בעבר ולשלגיה להשתחרר מטראומות הילדות, הגיעה אלי לקליניקה אריאל "בת הים הקטנה" עם רגשות אשמה קשים. אריאל שיתפה אותי, שאחרי שעזבה את ממלכת הים של אביה, המלך טריטון, והחליטה להישאר על היבשה עם אהובה הנסיך אריק, היא נכנסה ללופ של קונפליקטים פנימיים. מצד אחד, הרצון לחיות את חייה כפי שהיא חפצה ולממש את עצמה כאישה חופשית ואותנטית. מצד שני, הקושי לעזוב את מסגרת המשפחה והסביבה המוכרת והאהובה מתחת לים.

קרא עוד  

מאחורי הקלעים: הדרך של שלגיה

אם חשבתם שסיפור "שלגיה ושבעת הגמדים" הוא רק אגדת ילדים תמימה, שהסתיימה כששלגיה חוזרת לחיים מנשיקת הנסיך – חישבו שנית. הנה הצצה אל מאחורי הקלעים של מה שקרה באמת... שלגיה באמת ניצלה ונישאה לנסיך המקסים. אבל איך בעצם היא יכולה להנות מחיי הפאר והפינוק בארמון אחרי כל הטראומות שעברה בחייה? שני הוריה מתו בילדותה (את אימה כלל לא הכירה), היא נאלצה לברוח ליער לאחר שנרדפה על ידי אמה החורגת, הסתתרה בבית שבעת הגמדים ושרדה שני ניסיונות ההתנקשות באמצעות מחוך חונק ומסרק רעיל, כשלבסוף היא מתה אחרי שטעמה מתפוח מורעל.

קרא עוד  

כשפינוקיו הגיע לקליניקה

הגיע אלי מונחה חדש לקליניקה, חלקכם אולי מכירים אותו בשם פינוקיו... אותו אחד שחלם להיות ילד אמיתי, ולאחר תלאות רבות הצליח להגשים את חלומו והפך מבובת עץ לילד בשר ודם.

קרא עוד  

להמשיך בעבודה על תת המודע למרות הקושי

חלקכם אולי מכירים את תחושת ההצפה הנלווית להתמודדות עם אתגרי החיים. "היו רגעים שהרגשתי שאני טובעת, בקושי לקחתי אוויר", מתארת אחת המונחות שלי תקופה מורכבת בחייה. כשהבינה שמאבק ההישרדות מכלה את כוחותיה, היא החליטה להיכנס לתהליך אצלי בקליניקה.

קרא עוד  

תמיד צריך שניים לטנגו?

טנגו הוא ריקוד מופלא וסוחף אך גם מאתגר. שני הרקדנים צריכים להיות קשובים אחד לשני ולזרום בסנכרון תוך כדי תנועה. לפעמים לאחר זמן מה שהשניים רוקדים ביחד, הם מתחילים להתעייף או קורה משהו שמסיח את דעתם, והריקוד משתבש.

קרא עוד  

שולה המוקשים - פיצוצים בזוגיות

כמו במשחק הקלאסי "שולה המוקשים" כל אחד מבני הזוג נכנס לזוגיות עם שדה מוקשים משלו, שבו טמונים מטענים רגשיים. אנחנו מצפים שבן הזוג שלנו יבין אותנו, ידע מה להגיד וגם מה לא להגיד בתזמון המדויק, שימנע דריכה והפעלה של המוקשים שלנו. הבעיה היא שבני הזוג שלנו אינם יכולים לדעת איפה הם ממוקמים. הם רק יכולים לטעות שוב ושוב ולהפעיל פיצוצים מכיוונים לא צפויים, לעיתים מבלי שיבינו מאיזה כיוון מגיע ההדף ועד כמה הנזק עוצמתי.

קרא עוד  

לגשר בין הורים - ילד כ"יונת שלום"

יש בתים שבהם הילד מתפקד כמתווך, מגשר או משמש כ"יונת השלום" בין הוריו, שמתקשים לתקשר ישירות זה עם זה. מצב זה נוגס בחווית הילדות של הילד ומערער את תחושתו, שיש לו מטרה משלו בחיים. הוא הופך להיות כלי בידי אחרים, ותכלית קיומו מתמקדת בשירותו את הוריו ובבחירה בלתי אפשרית ביניהם. ילד זה גדל, כשהוא סוחב על כתפיו משא כבד של אחריות לרווחתם הרגשית של הוריו, משא שגוזל ממנו את האפשרות לחוות ילדוּת פשוטה ובריאה

קרא עוד  

איך ללמד לב רעב

הלב הוא שריר. לפעמים הוא קפוץ ומכווץ. ככל שהוא מקבל פחות מזון איכותי, או בכלל, כך הוא הולך ומתכווץ. ואחרי שנים של הזנחה ותזונה לקויה, כשהוא נתקל במפתיע בארוחה מלאת מנות וטעמים חדשים, ברגע הראשון בוער בו הדחף לטרוף את כולה. אז הוא מגלה שהוא מתקשה לבלוע, הוא לא מצליח להכיל ולעכל...

קרא עוד  

האם יש לנו באמת בחירה חופשית?

רובנו מעדיפים לחשוב שיש לנו בחירה חופשית, שאנחנו נמצאים בשליטה על המעשים, המחשבות והרגשות שלנו. אבל האם גם לכם יש רגעים של תחושה עמומה, שמשהו אחר "מנהל" אתכם? גם אתם מוצאים את עצמכם חוזרים שוב ושוב למחשבות ולתגובות שלא ממש משרתות אתכם, למרות שכבר החלטתם עם עצמכם בעבר: "בפעם הבאה אחשוב ואגיב אחרת"?

קרא עוד  

לעבור דירה? בחלום!

חלמתי בלילה על מעבר דירה כאוטי עם המון ארגזים מפוזרים בבלגן. לא ידעתי לאיזה חדר הם שייכים או איך להתחיל בכלל לפרוק אותם. נכנסתי ללחץ והרגשתי במצוקה, אפילו שזה היה רק חלום.

קרא עוד  

סיפור

"בכפר נידח בארץ רחוקה היה נער. מילדות שמע שמועות על עמק חלומי, שכל מי שאי פעם הגיע אליו מצא בו את כל הטוב והיופי שיש בעולם. הנער החליט לצאת למסע כדי להגיע בעצמו לעמק החלומי. הוא שאל את זקני הכפר מהי הדרך לשם, ומכל אחד קיבל את אותה התשובה: "אם תצא לדרך ולא תוותר, בסוף תגיע".

קרא עוד